غدیر از زبان اهل سنت

در ایام مبارک و خرسند عید غدیر ، خوب است بدانیم که علاوه بر کتب شیعه ، در بسیاری از کتب اهل سنت نیز ، درباره غدیر و داستان های مربوط به ولایت امیرالمومنین و جانشینی ایشان پس از پیامبر نوشته شده است . در اینجا ما به یکی از این مستندات میپردازیم .

احمد بن حنبل در مسندش از زید بن ارقم نقل مى کند که او گفت: «با رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در درّه اى به نام درّه خُم گرد آمدیم، پس دستور نماز داد، آنگاه در نیمروز نماز را با حضرت گذاردیم، سپس خطبه اى خواند و در حالى که پارچه اى بر روى درخت آویزان کرده بودند که حضرت در سایه باشد تا آفتاب سوزان کمتر بر او بتابد، فرمودند: ایا نمى دانید؟ آیا شهادت نمى دهید که من از هر مؤمنى به خود او سزاوارتر و اولى هستم؟
همه گفتند: آرى! فرمود: هر که من مولاى اویم، این على مولاى او است، خداوندا! دوست داشته باش هر که او را دوست دارد و دشمن بدار هر که او را دشمن بدارد»

منبع : مسند احمد بن حنبل ، جلد 4 ، صفحه 372

در این سند ، آنچه واضح و مشخص است ، ولایت امیرالمومنین حضرت امام علی (علیه السلام) پس از رسول خدا (صلى الله علیه وآله) است . همچنین می توان دریافت که نه تنها ولایت امیرالمومنین پس از رسول خدا بر حق است ، بلکه حضرت ، میزان و ترازوی حق و باطل هستند . چرا که به فرموده پیامبر ، خداوند دوستدارانش را دوست می دارد و بر دشمنانش غضب می کند .