مصاحبه ای با مستبصر ساحل عاجی، حجت الاسلام عبدالله دوسو

  “دکترعبدالله دوسو” که قبل از گرویدن به مذهب تشیع،‌ جز فعالان فرقه وهابیت بوده و همواره تلاش می‌کرده تا برتری وهابیت بر مذهب تشیع را به اثبات برساند؛ چند سالی است به لطف خدا شیعه شده و به گفته خودش تلاش می‌کند تا افرادی که توسط او در مسیر انحرافی وهابیت قرار گرفته‌اند را به حقیقت هدایت کند و گذشته خود را جبران نماید. آنچه می‌خوانید حاصل گفت‌وگوی خبرنگار ایمنا با “دکترعبدالله دوسو” است.
شما که وهابی سرسختی بودید حتی سعی می‌کردید تا به قول خودتان شیعیان را از انحراف فکری بیرون بیاورید، چه چیزی باعث شد شیعه بشوید؟
لطف خدا بود تا با حقانیت اسلام شیعی آشنا بشوم. زمان دانشجویی در عربستان درس می خواندم و در موارد مختلف مباحثه می کردم تا اینکه درباره حدیث رزیه الخمیس سوالاتی به ذهنم خورد که چطور یک غیرمعصوم مانع کار معصوم شد و اجازه نداد تا پیامبر وصیت‌نامه بنویسد. وقتی از علمای وهابی سوال کردم گفتند این نشان دهنده مقام بالای او بوده و جواب قانع کننده‌ای به من نداند. کنجکاو شدم چون در عربستان کتاب‌های شیعی ممنوع است به ساحل عاج رفتم تا بیشتر بدانم و شروع به مطالعه وتحقق کردیم تا به اصل واقعیت پی ببرم.

از چه منابعی بهره بردید؟
منابع معتبر شیعی مانند آثار دکتر تیجانی،‌ علامه عسگری و کتاب المراجعات علامه سيد عبدالحسین شرف الدين که هرکدام را چندین بار خواندم. به مجلات مجمع اهل بیت رجوع داشتم. هر جا کتاب یا منبع موثقی بود خواندم اما باز هم دلیل قانع کننده‌ای برای اثبات باطل بودن وهابیت نداشتم. برای همین دچار تردید شده بودم.
برای اثبات باطل بودن فرقه وهابیت، چه کردید؟
یکی از مراجع معظم شیعه، درباره وهابیت کتاب مفصلی نوشته است. آن را مطالعه کردم. کامل و مفصل درباره شرک و توحید صحبت کرده و ابهامات وهابیت را برطرف نموده. برای مثال در وهابیت زیارت قبور حرام است، برای همین شیعیان را کافر می‌دانند. در حدیثی از علمای وهابیت آمده که انسان باید سفر کند مگر به سوی سه مسجد؛ مسجدالحرام در مکه،‌ مسجد‌النبی در مدینه و مسجد القصی در فلسطین غیر از این، زیارت هرجای دیگر حرام است و به نوعی شرک تلقی می‌شود که با خواندن این کتاب شبهه ذهنی من برطرف شد.
نقطه عطف زندگی شما که باعث تحولات شخصیتی و اعتقادی‌تان شد، چه بود؟
اگر بخواهم به عنوان نقطه طلایی و مهم زندگی اشاره کنم، واقعه غدیر خم بود که صد در صد شک من را درباره تشیع برطرف کرد و بلافاصله شیعه شدم. ما در شهرمان مبلغ سوری داشتیم که ایشان جلسات سخنرانی می‌گذاشت. او به تفصیل درباره جانشینی پیامبر صحبت می‌کرد، به صورتی‌که به اصل حقیقت اسلام پی‌بردم.
وقتی وهابی بودید، چه کارهای تبلیغی داشتید؟
به دلیل تحصیلاتی که در عربستان داشتم برای مردم سخنرانی می کردم. ما به نقاط مختلف به ‌خصوص روستاهای دور افتاده در قالب سفرهای تبلیغی می‌رفتیم و برای جذب مردم به وهابیت خیلی تلاش می‌کردیم. ان شالله بتوانم به جبران آن زمان، افراد را از مسیر انحرافی بیرون کنم.
فضای تبلیغ تشیع در ساحل عاج به چه صورت است؟
در ساحل عاج آزادی ادیان وجود دارد. هیچ فرقه و دینی نمی‌تواند مانع عملکرد گروه‌های دیگر بشود. برای همین وهابیون جرات نمی‌کنند تهاجم فیزیکی داشته باشند. بیشتر فشارها واذیت‌ها غیرمستقیم است و می‌گویند شیعیان کافرند و از چنین شیوه‌های روانی استفاده می‌کنند. زیرا از سوی عربستان حمایت مالی می‌شوند تا مانع گسترش تشیع شوند اما با این حال شیعیان در حسینیه‌ها برنامه‌های خود را دارند حتی با گرفتن مجوز از پلیس در خیابان هم راهپیمایی وعزاداری می‌کنند.
مبلغان مسیحی در ساحل عاج چقدر فعال هستند؟
از آنجا که دولت تمایل دارد مانع گسترش تشیع بشود، آنها را حمایت زیادی می‌کند. مبلغان مسیحی برعکس مسلمانان فعالیت تبلیغی و خدماتی زیادی دارند. مبلغان برجسته از فرانسه وایتالیا به اینجا می‌آیند و در روستاهای دورافتاده ساکن می‌شوند. از نزدیک با مردم مرتبط هستند، به آنها کمک می‌کنند و با مهربانی با آنها نزدیک می‌شوند. زبان و فرهنگ‌شان را یاد می‌گیرند، در کنار آن مدرسه و بیمارستان می‌سازند و خدمات اجتماعی دارند. درنتیجه بدون این‌که تبلیغ علنی داشته باشند، مردم را جذب می‌کنند.
پس باید جذب مردم به مسیحیت خوب باشد؟
خیلی روال کُند و آرامی دارد. دیده شده افرادی مسیحی جمعه‌ها به مساجد می‌آیند و اسلام می‌آورند و بعد فامیل آنها هم مسلمان می‌شوند.
آیا شیعیان ساحل عاج، رسانه‌ای هم در اختیار دارند تا بتوانند تفکر شیعی خود را ترویج بدهند؟
یک تلویزیون دولتی بود که هفته‌ای یک‌بار نیم ساعت از کارشناسان شیعه استفاده می‌کرد تا این‌که چند سال قبل مسلمانان خودشان رادیویی تاسیس کردند به نام البیان. هزینه آن از عربستان تامین می‌شود اما بعد از مدتی بهانه آوردند وگفتند شیعیان اجازه فعالیت در رادیو را ندارند چون مغایر با سیاست‌گذارهای عربستان بود وشیعیان عملا هیچ رسانه‌ای در اختیار نداشتند. دو سال پیش شنیدم یک مسلمان سوری کمک کرده شبکه رادیویی به نام الهدی برای شیعیان تاسیس کرده است که اقدام قابل توجهی بود البته هنوز برنامه‌هایش زیاد نیست اما تلاش می‌کنیم آن را از نظر کمی و کیفی بهبود ببخشیم.
خود جنابعالی چقدر در عرصه تبلیغات فعالیت دارید؟
هر وقت به کشورم می‌روم، کار تبلیغی و ارشادی دارم. زمانی‌که ایران هستم به کمک سایر دوستان پولی جمع‌آوری می‌کنیم، به دلار تبدیل کرده و می‌فرستیم تا هزینه‌ برنامه‌های دینی و مراسم داشته باشند و به‌خصوص دور‌های آموزشی برای مبلغان محلی بگذارند حتی وقتی برنامه داریم از همسایگان غیرمسلمان دعوت می‌کنیم تا درآن برنامه‌ها حضوریابند و از نزدیک حقانیت شیعه را متوجه شوند. یک سری کنفرانس مهدویت هم برگزار می‌کنیم و از علمای ادیان مختلف دعوت می‌کنیم تا نظرات و دیدگاه‌های خود را درباره منجی بگویند و فضای سالمی برای مباحثه ایجاد شود.
رسانه‌های غربی در ساحل عاج چقدر جولان دارند؟
آنها مستقیما علیه دین اسلام برنامه ندارند، اما همان‌طورکه می‌دانید ما در عرصه فضای جنگ نرم هستیم. بنابراین به‌صورت غیرمستقیم بر ذهن و قلب مخاطبان به‌خصوص جوانان تاثیر می‌گذارند و به دنبال تخریب افکار آنها هستند.
برای مقابله با این تهاجم نرم چه کرده‌اید؟
انجمن‌های زیادی درکشور فعال هستند که مهمترین آنها انجمن علما، روشنفکران، خانم‌های مسلمان، ‌جوانان مسلمان و دانشجویان مسلمان است که هرکدام دارای زیر گروهای زیادی است و به دنبال جذب جوانان به اسلام هستند.
با توجه به این‌که در ایام سوگواری امام حسین(علیه السلام) قرار داریم، مردم ساحل عاج چه مراسمی در این راستا دارند؟
آنها هم مانند سایر مسلمانان عزاداری دارند. البته شرایط کشور ما به نسبت سایر کشورهای آفریقایی بهتر است. با پوشیدن لباس سیاه و نصب پرچم و های عزاداری به سوگ می‌نشینند. البته قبل از این گروه لبنانی‌ها برای خودشان مراسم داشتند و نذوراتی می‌دادند اما امروز تمام شیعیان مراسم می‌گیرند و برای روز اربعین هم مانند خیلی دیگر از مسلمانان جهان، گروه‌های زیادی از مردم ساحل عاج به هرطریقی راهی کربلا شده‌اند تا آنجا مراسم بگیرند. نکته جالب این‌که امسال شور و حال عزاداری امام حسین(علیه السلام) بیشتر از سال‌های پیش بود.
چرا؟
در انجمن ائمه و علمای دینی، مقاله‌ای منتشر کردند که هشدار داده بودند مسیحیان و شیعیان تهدیدی برای جامعه هستند، برای همین باید مانع فعالیت شیعیان بشویم. البته مشخص بود از عربستان حمایت و خط دهی می‌شوند. برای همین گفتند بچه‌های شیعیان را از مدارس بیرون کنند. کسی حق ندارد شیعیان را در مراسمی دعوت کند و با آنها مرتبط گردد. به دنبال این فعالیت‌ها ما خواستیم ارتباط دوستانه باشد و شیعیان هیچ حرکتی انجام ندهند تا باعث تضعیف مسلمانان در کشور نشود اما آنها قبول نکردند. برای همین هم تصمیم گرفتیم تنها برنامه‌های سوگواری خود را از حسینیه‌ها به بیرون بکشانیم و بیشتر و قوی‌تر کنیم تا در نتیجه فعالیت نرم و بدون خشونت قدرت شیعیان را ببینند بدون این‌که درگیری یا ناراحتی پیش بیاید. در نتیجه امسال مراسم عزاداری خیلی پرشورتر بود و امیداریم ان‌شالله مراسم اربعین هم با همان قوت و گستردگی برپا شود.
یکی از خاطراتی که بعد از گرویدن به مذهب تشیع و فعالیت تبلیغی در راستای آن دارید را برایمان نقل کنید.
در سال۲۰۰۵ مراسم عزاداری امام حسین(علیه السلام) داشتیم. روز عاشورا در اجتماع وسیع مردم و علمای شیعه و سنی، من سخنرانی مفصلی داشتم بعد میکروفن را به عالم سنی که گرایش وهابی داشت دادم تا صحبت کند. با کمال ناباوری او همه حرف‌های من را تایید کرد و گفت ما هم می‌دانیم حقیقت ماجرا چیست اما نمی‌خواهیم برای مردم بگوییم زیرا فکر ما این است نباید برای مردم این چیزها گفته شود.
اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.
از شما رسانه‌ها سپاسگزارم که زمینه معرفی اسلام در سایر کشورها را فراهم می‌کنید. ان‌شالله دین اسلام و مذهب تشیع در سطح جهان با قدرت حضور و بروز داشته باشد.

خاطر نشان می شود که دوسو در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در مصاحبه های دیگر به این که آیا خانواده او نیز شیعه شده‌اند، گفت: خانواده و اطرفیان من با مطالعه و تحقیق و تبعیت از من همگی شیعه شده‌اند.

منبع ایمنا