اعلام برائت سید حسن پورآذر از فرقه احمدالحسن

 

استاد سید حسن پورآذر یکی از مروجین سرشناس پیشین فرقه احمد الحسن پس از گذشت 7 سال تبلیغ و تلاش از این فرقه اعلام برائت نموده و مستبصر گردید. سیدحسن سید پور آذر یکی از دوستان عباس فتحیه (دیگر مبلغ سرشناس جریان احمد الحسن) بوده که در سال 1393 تحت تأثیر ادعاها و تبلیغات وی قرار گرفته و به این جریان می‌پیوندد.

ماجرا از آنجا آغاز می شود که عباس فتحیه پس از این‌که در سال 1393 به سفر کربلا می‌رود، در مسیر پیاده روی اربعین متوجه موکب اتباع احمد بصری و تحت تأثیر تبلیغات این فرقه قرار می گیرد و عاقبت جذب این جریان میگپردد. وی پس برگشتن به ایران دوست خود سیدپورآذر را به این جریان دعوت می‌کند. پورآذر طبق اقرار خود بر اثر بی‌اطلاعی بعضی مسائل و جذاب بودن موضوع به این فرقه می‌پیوندد و در زمره مبلغین مطرح این جریان قرار می گیرد.

اما سرانجام وی در روز 9 ربیع الاول 1400 در یک اعلامیه‌ و یک ویدیو از این فرقه و جریان ضاله اعلام برائت می کند. متن اعلامیه‌ وی بدین شرح است:

«خدمت همه دوستان و مخاطبین سالروز آغاز امامت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را تبریک عرض می‌کنم. چند مدتی بود دنبال فرصتی مناسب بودم که حاصل  تحقیقات و مطالعات و مباحثات خود را در خصوص دعوت احمدالحسن اعلام کنم. بفضل خدا توفیق شد در این روز مبارک این خبر مهم را که حاصل عنایت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به این حقیر است خدمتتان اعلام کنم. اینجانب سید حسن سید پور آذر همانطور که می‌دانید؛ هفت سال به دعوت احمدالحسن ایمان داشتم؛ در کتب احمد الحسن تحقیق کردم؛ مقالات متعددی در این زمینه تالیف کردم؛ در حوزه مهدویت تدریس داشتم و همچنین به عنوان مدیریت دانشکده مهدوی از طرف مسئولین منصوب شدم و برای پیشرفت علمی انصار فعالیت‌های متعددی انجام دادم. اما بعد از بازخوانی و تامل دوباره و تحقیق آزادانه و بدون تعصب به این نتیجه رسیدم که اشکالات متعدد و تعارضات و تناقضات علمی بسیار و کمبودهای تربیتی و تعارضات در مواضع سیاسی اجتماعی در این دعوت وجود دارد؛ لذا به صورت رسمی اعلام می‌کنم که دعوت احمدالحسن را دعوت حقی نمی‌دانم.»
والسلام علی من اتبع الهدی
سید حسن سید پورآذر
۲۴ مهر ۱۴۰۰ مصادف با ۹ ربیع الاول۱۴۴۳»