پای منبر یک روحانی ژاپنی!

ابراهیم سوده هاچاکی، روحانی ژاپنی!
وبلاگ «بیان» که نویسنده آن دانشجوی رشته دکترای بیولوژی در ژاپن است به نقل از یک حجت‌الاسلام ژاپنی نوشته که ژاپنی‌ها ۴۰ سال طول می‌کشد تا به مقام معنوی ایرانی‌ها برسند.
آن‌طور که این وبلاگ‌نویس نوشته، «حجت‌الاسلام شیخ ابراهیم ساوادا» گفته که «یک ژاپنی اگر بخواهد به این نقطه‌ای که شما‌ها {ایرانی‌ها و اهل تشیع} هستید برسد باید ۳۰-۴۰ سال آنهم با توفیق الهی راه سپری کند، ۱۰ سال باید توحید را بخواند شبهه‌هایش را پاسخ بیابد، ۱۰ سال دیگر برای فهم و پذیرش نبوت خاتم رسل حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله) لازم دارد و ۱۰ سال برای امامت و…»
«پای منبر یک حجة الاسلام ژاپنی»
با خود اندیشیدم که خدایا حالا من چه باید بکنم، پیش نماز یک ژاپنی است! یک حجةالاسلام ژاپنی! حاج آقا «شیخ ابراهیم ساوادا»؛ خب، ژاپنی‌ها در تلفظ لغات زبان‌های دیگر با مشکل مواجه‌اند مثلا هیچ وقت بین حرف «ل» و «ر» فرقی قائل نیستند، حالا اگر تلفظ‌ش اشتباه باشد نمازمان با مشکل مواجه می‌شود.

ولی راه دیگری نبود و از طرف دیگر هم بدلیل اینکه آن‌قدر لیاقت در وجود این مرد شریف بوده که خداوند او را به این مسیر نورانی کشانده و در عدد دوستان و شیعیان اهل بیت آن‌هم از یک کشور شینتو-بودایی قرار داده، دوست داشتم پشت سرش نماز بخوانم و ذخیره آخرت کنم.
علی ای‌حال صف‌های نماز را بستیم و او شروع کرد به نماز. داشتم شاخ در می‌آوردم، آنقدر خوب قرائت می‌کرد که حتی مخارج حروف را هم دقیق ادا می‌نمود چه برسد به «ل» و «ر». بعد از نماز زیارت عاشورایی خواندند و بعد حجة‌الاسلام ساوادا شروع به صحبت کرد.
این اولین باری بود که پای منبر یک ژاپنی نشسته بودم؛ از آیه «تطهیر» گفت و از «گفتگوی» امام سجاد (علیه السلام) با آن مرد شامی؛ گفت که شما‌ها دارای نعمتی هستید که قدرش را از روی غفلت نمی‌دانید همین که در یک خانواده شیعه بدنیا آمده و رشد یافته‌اید نعمتی است که باید شکرش را انجام داد.
او گفت که شما در روز قیامت برخلاف سایر امم و حتی سایر مسلمانان از یک نقطه دیگری شروع خواهید کرد، مثل دوندگانی که همه باید از یک نقطه شروع به مسابقه بکنند اما ما‌ها بدلیل شرفی که اهل بیت (علیهم السلام) به ما داده‌اند از فاصله‌ای بسیار جلو‌تر محاسبه خواهیم شد.
او گفت که یک ژاپنی اگر بخواهد به این نقطه‌ای که شما‌ها هستید برسد باید ۳۰-۴۰ سال آنهم با توفیق الهی راه سپری کند ۱۰ سال باید توحید را بخواند شبهه‌هایش را پاسخ بیابد (تازه اگر منابعی یا شخصی در دسترس‌اش باشد)، ۱۰ سال دیگر برای فهم و پذیرش نبوت خاتم رسل حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله) لازم دارد و ۱۰ سال برای امامت و…
او گفت که پدر خود هم اینگونه مسلمان و شیعه شده است. جلسه جالبی بود و او هم حرف‌های شیرین و دلچسبی داشت؛ در آخر مجلس مهمان سفره اباعبدالله الحسین (علیه السلام) شدیم و برگشتیم.