محمد صغیر الطیب السندی

مختصری از زندگانی استاد:

محمد صغیر الطیب السندی.

مستبصر ارجمند ناب آقای محمد الصغير الطيب السندي در سال 1957 میلادی در شهر سند كشور تونس در خانواده ای مالکی مذهب به دنیا آمد. از آن جا که خانواده ی او بسیار مذهبی بودند، وی از همان کودکی در فضایی دینی رشد و نمو یافت و همواره در جلسات سخنرانی و درس برادرش که از علمای شهرشان به شمار می رفت شرکت می کرد.

شرکت مستمر وی در جلسات اعتقادی و فقهی برادرش و سایر علمای شهر باعث شد تا اشتیاقی جدی به مطالعه و بررسی هر چه بیشتر مطالب دینی داشته باشد و از این جا بود که مطالعات شخصی خود را آغاز نمود.

«محمد الطیب» می گوید : در همان ایام بود که برای دیدن یکی از دوستان ، به خانه ی ایشان که در نزدیکی شهرمان بود رفتم و چند روزی را در خانه ی آنان گذراندم.در طول این چند روز تقریبا تمامی ساعاتی که با یکدیگر بودیم به بحث بر سر مسائل اعتقادی و دینی گذشت و چیزی که باعث تعجبم شده بود، تحول فکری یکی از عزیزترین دوستانم بود به گونه ای که برخلاف گذشته، انتقاداتی جدی نسبت به برخی از روایات و کتاب های حدیثی و فتاوای فقهی داشت. صحبت های آن چند روز ما، مقدمه ای شد برای تحقیق هر چه بیشتر و از آن روز به بعد، مطالعه ی کتاب های سایر مذاهب اسلامی و کتاب های منتقدین مذهبی را نیز در برنامه ی خود گنجاندم. رفته رفته تفکراتم شبیه آن دوست صمیمی ام شده بود و به همین دلیل سعی می کردم با او بیشتر در ارتباط باشم.

بعد از مدتی وی – که بعدا متوجه شدم شیعه شده است – مرا به مذهب شیعه ی امامیه راهنمایی کرد و من که تا آن روز چیز زیادی در این مورد نشنیده بودم و ندیده بودم، دعوت وی را اجابت کردم و به تحقیق مفصل در مورد این مذهب پرداختم.

پس از ماه ها تحقیق و بررسی، مکتب تشیع را به عنوان مذهب خویش برگزیدم.

ایشان كتابي به نام “اختلاف الفقهاء في تركة سيد الأنبياء” تاليف نموده است.

«محمد الطیب» در این کتاب به مساله ی میراث رسول الله (صلي الله عليه وآله) پرداخته و بحث مفصلی پیرامون مساله ی فدک را طرح کرده و در طی شش فصل و با ذکر دلايل متعدد به اثبات ارث بردن حضرت زهرا (سلام الله عليها) از پیامبر (صلي الله عليه وآله) و بطلان دلايل مخالفان شيعه در اين زمينه پرداخته است.