احمد حسین یعقوب

مختصری از زندگانی و داستان هدایت اندیشمند اسلامی، مرحوم استاد احمد حسین یعقوب:

با خواندن ماجرای کربلا اشک از چشمان احمد حسین جاری شد و انقلابی عاطفی در وی پدید آمد و این آغازی بود برای کنکاش فکری ومطالعات عمیق و دقیق کتاب ها. وی منابع گوناکون را یکی پس از دیگری مو شکافانه قرائت ، بررسی و تحلیل نمود.

استاد «احمد حسین یعقوب» در سال ۱۳۵۸ هـ . ق در شهر جرش کشور اردن در خانواده ای شافعی مذهب چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش آغاز و سپس در کشورهای مصر، سوریه و لبنان تا مراحل عالیه به ادامه تحصیل پرداخت و در مشاغل گوناگونی همچون «مقام شهرداری»، «وکالت» و همچنین «امامت جمعه» فعالیت کرد.

هنگامی که وی برای دفاع از پایان نامه دانشگاهی خود به «بیر دست» سفر کرده بود، دست هدایت الهی کتابی را در دستان او قرار داد که مسیر حیات وی را دگرگون نمود. کتابی از نویسنده ای سنی مذهب درباره حادثه کربلا با نام «ابنا الرسول فی کربلا» اثر «خالد محمد خالد».

اگر چه خالد در کتاب خود در تبرئه جانیان حماسه کربلا کوشیده بود ولی نام سید الشهدا علیه السلام و عظمت قیام حضرتش آنچنان تأثیر گذار بود که راهی را درمقابل احمد حسین به سوی نور گشود و او را به سوی کشتی نجات رهنمون شد تا اینکه در کنار مصباح هدایت به آرامش رسید. با خواندن ماجرای کربلا اشک از چشمان احمد حسین جاری شد و انقلابی عاطفی در وی پدید آمد و این آغازی بود برای کنکاش فکری ومطالعات عمیق و دقیق کتاب ها. وی منابع گوناکون را یکی پس از دیگری مو شکافانه قرائت ، بررسی و تحلیل نمود.

الشیعه بین الحقائق و الاوهام اثر «مرحوم سید محسن امین (ره)» و المراجعات از «مرحوم سید شرف الدین (ره)» آغازی برای این حرکت فکری وسیر مطالعاتی بود؛ و آنگاه بازخوانی تاریخ بدون پیش فرض ها و تعصبات مذهبی . او تاریخ را از دریچه ناظری بی طرف به تماشا نشست تا بتواند به درستی درباره وقایع آن به قضاوت بنشیند.

پس از طی سیر و سلوک فکری خویش و دریافت حقیقت با خدای خویش پیمان بست که تا آخرین لحظات حیات خود جایگاه اهل بیت علیهم السلام را پاس داشته و دیگران را به حقیقتی که او بدان دست یافته بود رهنمون باشد و به راستی تا پایان بر این پیمان وفادار باقی ماند.

حاصل مجاهدات فکری و تلاشهای فرهنگی او پدیداری کتابها و مقالاتی ارزشمند در حوزه دفاع از کیان عقیدتی تشیع و تبیین کژی ها و انحرافات اندیشه های مخالف با مکتب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بود. تنها در قالب کتاب نزدیک به بیست اثر گرانسنگ از وی به جا مانده است؛ از جمله:

«النظام السیاسی فی الاسلام»، «نظریه عداله الصحابه و المرجعیه السیاسیه فی الاسلام»، «المراجهه مع رسول الله و آله»، «کربلا؛ الثوره و الماساه»، «این سته رسول الله و ماذا فعلوا بها»، «الهاشمیون فی الشریعه و التاریخ»، «حقیقه الاعتقاد بالامام المهدی المنتظر»

روح پاک این نویسنده توانا و مدافع دلسوخته مکتب اهل بیت علیهم السلام اندکی پیش و در سحرگاه دوازدهم ماه مبارک رمضان سال ۱۴۲۸ هـ ق پس از سالها تلاش خستگی ناپذیر در ترویج راه و رسم اهل بیت علیهم السلام و تبیین مظلومیت آنان و تحمل رنجها و مشقات فراوان در این مسیر به سوی بهشت برین پرواز کرد تا میهمان خوان گسترده اولیای الهی باشد.

لازم به ذکر است که مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام)، در نظر دارد به زودی بزرگداشتی برای این فقید فرزانه برگزار نماید.