پروفسور یحیی (کریستین) بونو

مستبصر و دانشمند ارجمند مرحوم مغفور پروفسور یحیی بونو که بود؟

کریستیان بونو، یحیی علوی یا یحیی بونو در سال 1957 میلادی در شهر “فرایبورگ” آلمان در خانواده‌ای فرانسوی‌ و مسیحی کاتولیک، دیده به جهان گشود. وی به خاطر شغل پدر تا سن ۱۰ سالگی در آلمان و الجزایر می‌زیست و پس از آن راهی استراسبورگ فرانسه شد.

در جوانی میل به آشنایی با ادیان شرقی در او به وجود آمد و به همین دلیل  به مطالعه آثار موجود در این زمینه پرداخت و برای حصول این مهمبه سفرهای متعددی همچون به اسپانیا، مراکش، ایتالیا، بلژیک، هلند، آلمان و… تن داد.  سپس با آثار “رنه گنون” فیلسوف مسلمان فرانسوی آشنایی پیدا کرد. پس از مدتی مطالعه، در سال 1979 م. و تحت تأثیر آثار گنون به دین اسلام گروید.

پس از آن در رشته های “زبان و ادبیات عرب” و “اسلام‌شناسی” به تحصیل پرداخت.

وی در طول تحصیلات و تحقیقات خود خلأهای فراوان در اسلام خالی از اهل بیت (علیهم السلام) را احساس می نمود و مدام در جستوجوی حقیقت بود. سرانجام کریستین در حین تحصیلات دانشگاهی با آثار “هانری کربن” که خود مستبصر بود و عرفان شیعی را به غرب شناسانده بود آشنا شد. رفته رفته با تحقیقات بیشتر توانست با آثاری بیشتری از تشیع آشنا شود و در نهایت اندکی پس از اعلام اسلام خود، با کمک و راهنمایی برخی از دوستان خود در آفریقا مذهب حقه ی تشیع را برای خود انتخاب نمود. او پس از استبصار نام خود را به یحیی علوی تغییر داد.

یحیی تحصیلات آکادمیک خود را تا بالاترین مرحله ادامه داد تا در سال 1995 میلادی موفق به اخذ مدرک دکترا از دانشگاه سوربون گردید و در سال 1999 میلادی رساله دکترای او به عنوان پژوهش سال برگزیده شد. وی برای تدوین رساله خود در سال ۱۹۹۱ به ایران آمد و به مدت چند سال از جلسات برخی علما و اهل عرفان مشهد کسب فیض نمود.

علاقه به تشیع و عشق به اهل بیت(علیهم السلام) موجب شد پس از اتمام دوره دکتری ۱۵ سال دیگر نیز در مشهد سکنی گزید. وی به تألیف، ترجمه و تفسیر قرآن کریم به زبان فرانسوی پرداخته‌است. مؤسسه فرهنگی ترجمان وحی (مرکز ترجمة قرآن مجید به زبانهای خارجی) در قم در سال ۲۰۰۰میلادی ترجمه قرآن وی را منتشر ساخت. از ویژگی‌های این ترجمه این است که ترجمه معنایی روان به همراه تفسیر مختصر به ضمیمه لغت نامه الفاظ قرآن است.

سرانجام این مستبصر دلسوخته که برای انجام برنامه تبلیغی ماه محرم عازم قاره آفریقا شده بود، متاسفانه امروز دوشنبه 4 شهریور 1398 در “ساحل عاج” دچار حادثه ای دریایی گردید و درگذشت.