شان استون

زندگینامه مستبصر و هنرمند آمریکایی، شان علی استون.

شان استون یا شان علی استون، (زاده: ۲۹ دسامبر ۱۹۸۴، نیویورک سیتی) بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی است. وی فرزند الیور استون کارگردان آمریکایی برنده اسکار است. پس از پذیرش دین اسلام و مذهب شیعه در بهمن ۱۳۹۰ در جمهوری اسلامی ایران، نام او در بسیاری از خبرگزاریهای دنیا مطرح شد.

دوست ایرانی وی بهرام حیدری (کارگردان ایرانی الاصل هالیوودی) وی را تا ورود به تشیع همراهی و مقدمات حضورش را در ایران و اصفهان نیز فراهم کرد.

استون که جهت شرکت در کنفرانسی به ایران سفر کرده بود در روز ۲۵ بهمن ۱۳۹۰ در دفتر یکی از علمای شهر اصفهان، با خواندن شهادتین به دین اسلام و مکتبه حقه تشیع گروید.

وی گفت:

… من شجاعت و معرفت رسول خدا (ص) را می‌فهمم و به همین دلیل نیز مسلمان شدم. وی با اشاره به اینکه مذاهب دیگر هم مانند اسلام یک خدا را می‌پرستند، تأکید کرد: «لا اله الا الله» مفهوم جدیدی نیست، بلکه همواره در ادیان مختلف بوده اما نوع بیانش تفاوت داشته‌است… یک عالم روحانی و مقدسی در آن شرایط بود که فکر کردم ارتباط خاصی با خداوند برقرار شده‌است…

او بعد از مسلمان شدن، نام علی را برای خود انتخاب کرد.

خبر مسلمان شدن او از سوی بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی از جمله خبرگزاری رویترز، خبرگزاری فرانسه، یاهو! نیوز، هالیوود ریپورتر و… پوشش داده شد.

روزنامه آمریکایی نیویورک پست اعلام کرد که مسلمان شدن «شان استون» در هالیوود با واکنش‌های منفی زیادی روبرو شده است.

«علی استون» در مصاحبه با روزنامه نیویورک پست، در اینباره گفت: من هم‌اکنون در حال تجربه یک دشمنی نژادپرستانه هستم، افراد زیادی در صنعت فیلمسازی هالیوود هستند که ابراز داشته‌اند که دیگر تمایل ندارند با من کار کنند و مطمئنم که از سوی برخی از افراد قدرتمند و صاحب نفوذ کنار گذاشته می‌شوم ولی تنها می‌توانم در جواب به آنها یک عبارت عبادت گونه ساده را بگویم: هیچ‌خدایی مگر خداوند یکتا وجود ندارد و محمد پیامبر و فرستاده اوست.

«استون» در یک ضیافت ناهار به گزارشگر این روزنامه گفت: من قرآن را خوانده‌ام و تحقیقات بسیاری درباره فرهنگ اسلامی انجام داده‌ام، بخصوص در ایران و به این عقیده راسخ رسیده‌ام که محمد پیامبر همان خدایی است که دیگر ادیان نیز او را می‌پرستند، من یک یهودی زاده‌ام و به آیین مسیحیت غسل تعمید شده‌ام و هم‌اکنون هم آموزه‌های مسیح، کتب عهد عتیق و همچنین قرآن مقدس را قبول دارم، من معتقدم که خداوند یکی است حال آن را الله، یهوه یا هر چیز دیگری که بخواهیم بنامیم. او همه ما انسان‌ها و تمامی ادیان را خلق کرده است، من خودم را یک یهودی مسیحی مسلمان می‌دانم.

وی افزود: من با اینکارم تلاش کردم تا باب گفتگو درباره دین را باز کنم، اینجا در غرب یک اسلام هراسی و گریزی خاصی وجود دارد ولی باید بگویم که اسلام همچون یهودیت و مسیحیت به هیچ عنوان دین خشونت نیست.

«علی استون» در ادامه درباره واکنش پدرش نسبت به مسلمان شدنش گفت: پدرم «الیور استون» به شدت از اینکار من استقبال کرد، او به من گفت، «خداوند با توست»، پدرم درک کرده است که هدف من از اینکار ایجاد یک پل ارتباطی و همچنین ایجاد صلح است.

«استون» متعجب از برخی از واکنش‌های منفی بالاخص ساخت فیلمی ترسناک با عنوان «استون خاکستری» گفت: من فکر نمی‌کنم تا این اندازه انسان بد و ترسناکی باشم، مثل این می‌ماند که چون اسلام پذیرفته‌ام پس یک جنایتکارم، فکر نمی‌کردم که اسلام ستیزی تا به این حد عمیق و ریشه‌دار باشد، خیلی مسخره و بیهوده است که برخی از مردم تصور می‌کنند که من مسلمان شده‌ام چون از یک خانواده فاسدم و یا اینکه خودم را گم‌کرده‌ام.

وی در پایان متذکر شد: اگر بیش از این نیز انتقاد شوم و این انتقادها همچنان ادامه داشته باشد، باز هم برای من مهم نیست، اگر توانسته باشم قدمی در مسیر ایجاد باب گفتگو درباره دین ایجاد کنم و درک برخی مسائل را راحتر کنم، مسلمان شدن ارزش تمام این سختی‌ها و انتقادها را دارد.

 

مدتی پس از اعلام تشیع توسط شان علی، برخی رسانه ها شایعه کردند که او مسلمان نشده است و تکذیب نموده، اما به فاصله کمی این ادعا را تکذیب نمود و برخی وبگاه‌های خبری از نامه‌ای خبر دادند که در آن استون خطاب به بعضی از برنامه های تلویزیونی این ادّعا را نادرست خوانده بود و بر مسلمان بودن خود و انتخاب نام اسلامی «علی» تأکید کرده بود:

وی گفته بود:

من کی اسلام را تکذیب کردم؟… شان اسم عامیانه و دنیایی من است، کریستوفر اسم مسیحی من، استون اسم یهودی است که از پدرم به ارث برده‌ام؛ پدری که با همه زندگی خود برای گفتن حقیقت ریسک بزرگی کرده است و علی اسم اسلامی و روحانی من است برای عدالت‌خواهی… من بر این باورم که اسلام ادامه رسالت پیامبران خدا از ابراهیم تا عیسی است. اگر موسی شریعت را آورد عیسی تقوا را، حضرت محمد الگوی معرفت و دانش است. من همیشه خداپرست بوده‌ام در نتیجه تغییر خداپرستی که نداده‌ام بلکه با پذیرفتن اسلام به آغوش اسلام آمده‌ام. شهادتین من گسترش دین من است با اعلام این که محمد پیامبر و فرستاده خداوند است… تو که هستی که مسلمان شدن مرا زیر سؤال ببری؟

وی اعلام کرد که در حال ساخت ۵ فیلم مستند با موضوعاتی پیرامون عاشورا، و دیگر موضوعات است. این فیلم «ندامت» نام دارد. وی گفت که:

به نظر ما عاشورا بهترین سناریوی عاشقانه دنیاست و قصد داریم به این مقوله نیز در یک اثر دیگر بپردازیم.