روحانی شیعه کشور مالی نشان «شوالیه خدمت به ملت» دریافت کرد

روحانی شیعه کشور مالی نشان «شوالیه خدمت به ملت» دریافت کرد

سید محمد شول یحیی حیدر، روحانی شیعی مذهب و محب اهل بیت (علیهم السلام)  از سال 2008 میلادی تا کنون رهبری شیعیان کشور آفریقایی مالی و همچنین سرپرستی حزب سیاسی – مذهبی «الرحمن» این کشور را بر عهده دارد. این روحانی و مبلغ برجسته شیعی اخیرا توسط فرمانده کل نیروهای مسلح کشور مالی، مفتخر به دریافت مدال «شوالیه خدمت به ملت» شد، که در این راستا و همچنین شرح مختصری از  سایر فعالیت های وی، خبرگزاری «حوزه» با وی گفتگو کرده است.

ضمن عرض سلام و احترام، لطفا ضمن ارائه شرح حالی از خودتان، حزب الرحمن و همچنین زمینه های فعالیت این گروه را برای ما شرح دهید.

بنده سید محمد شول فرزند یحیی حیدر در پانزدهمین روز از ماه فوریه سال 1979 در شهر باماکو و در خانواده ای کاملا شیعی و دوستدار پیامبر (صلی الله علیه وآله) و اهل بیت (علیهم السلام) به دنیا آمدم؛ پدر و مادرم از بدو ازدواج و به دلیل مشکلات اقتصادی از زادگاه خود یعنی شهر زاریا در کشور نیجریه مهاجرت کرده و به کشور مالی آمدند. بنده تحصیلات آکادمیک را در کشور مالی به پایان رسانده و در سن 22 سالگی به خواست خدا، حافظ کل کلام الله مجید شدم و برای فراگیری علوم دینی به کشور نیجریه سفر کردم و پس از اتمام دروس حوزوی برای خدمت به مردم و به ویژه شیعیان کشور مالی به وطن خود بازگشتم. از سال 2008 با کمک پروردگار و حمایت شیوخ و بزرگان دینی و مذهبی توانستم زعامت شیعیان کشور مالی را عهده دار شوم و پس از آن «حزب الرحمن» که یکی از احزاب مهم مذهبی سیاسی کشور مالی است را تاسیس کردم و بحمدالله اکنون این حزب شیعی علاوه بر فعالیت های فرهنگی و عمرانی گسترده در سطح کشور، طی دو دوره اخیر در مجلس ملی مالی نیز نماینده داشته است.

اخیرا مفتخر به دریافت نشان ملی «شوالیه خدمت به ملت»  شدید لطفا در این مورد توضیح دهید.

بله همین‌طور است. حدودا بیست روز پیش از دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح کشور مالی با بنده تماس گرفته و از بنده درخواست شد تا در جلسه ای با موضوع تقدیر از فعالیت ها و خدمات حزب الرحمن، و با حضور نمایندگان و رهبران سایر ادیان (مسیحیت و یهودیت) و مذاهب (اهل سنت و تصوف) شرکت کنم من نیز پذیرفتم.

حدودا چهل دقیقه  از حضور من در این جلسه گذشته بود که مجری برنامه اسم مرا صدا زد و خواست تا بر روی صحنه حاضر شوم و بلافاصله کلونل دیوری محمد و فرمانده کل نیروهای مصلح پیش آمد و نشان ملی «شوالیه خدمت به ملت» را به سینه من آویخت و من از او تشکر نمودم.

لازم به ذکر است نشان ملی «شوالیه خدمت به ملت» یک نماد آیینی است که هر هفت سال یکبار توسط بالاترین مقام نظامی این کشور به منتخب نمایندگان ادیان و مذاهب به پاس قدردانی از خدمت به جامعه اهدا می‌شود.

لطفا خلاصه ای از فعالیت های حزب الرحمن از زمان تاسیس تا کنون ارائه بفرمایید.

حزب الرحمن به عنوان یک حزب پر قدرت مذهبی سیاسی از زمان شکل گیری تا کنون فعالیت های مختلف و با ارزشی داشته، از جمله:

ساخت 45 مدرسه و بازسازی حدود 105 مرکز آموزشی

از زمان تاسیس حزب الرحمن تا کنون اولویت اصلی بنده و برادرانم در این مجموعه، افزایش و تقویت زیر ساخت های فرهنگی و به ویژه گسترش فضاهای آموزشی بوده و هست و در همین راستا تا ابتدای سال جاری میلادی 45 مدرسه دبستان و راهنمایی در سراسر کشور مالی تاسیس کرده ایم و در همین دوره زمانی توانستیم حدود 105 مرکز آموزشی و موسسه فرهنگی اسلامی را در کشور بازسازی و مرمت کنیم.

حفر حدود 15 حلقه چاه کشاورزی و 8 چاه عمیق آب شرب

همانطور که می‌دانید قاره افریقا و به خصوص کشور مالی به دلیل مجاورت با صحرای بزرگ آفریقا همواره با بحران کم آبی و عدم دسترسی به منابع آب شرب و کشاورزی مواجه بوده که در این مورد حزب الرحمن تا کنون بحمدالله موفق شده حدود 15 حلقه چاه برای استفاده کشاورزی و همچنین 8 حلقه چاه عمیق برای مصارف شرب و خانگی حفر کند.

سایر فعالیت ها و عرصه های مشارکت حزب الرحمن کشور مالی:

اقامه مراسمات عزا و سوگواری اهل بیت (ع)

برگزاری جشن ها و مراسم ولادت ائمه اطهار (ع)

شرکت در سمینار ها و گردهمایی های ملی و بین المللی

اعزام مبلغ شیعی به بیش از 11 کشور آفریقایی

حمایت جدی از ایتام و اقشار کم درآمد جامعه

همکاری و هم اندیشی با نمایندگان و سفرای خارجی به خصوص کشور های اسلامی

و …

حزب الرحمن هزینه انجام فعالیت های تبلیغی و فرهنگی خود را از چه راهی تامین می‌کند؟ آیا بودجه ای از جانب دولت به شما اختصاص داده می شود؟

باید عرض کنم که همه ساله دولت مالی مبلغی معین را به عنوان کمک بلاعوض به موسسات و تشکلات مذهبی این کشور اهدا می کند که بحمدالله حزب الرحمن با توکل به خدا و یاری امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خود را از دریافت این‌گونه کمک ها بی نیاز کرده و هم اکنون نیز درآمد این تشکیلات توسط کشت محصولات زراعی در باغ ها و زمین های کشاورزی که همگی نیز وقف جمعیت شیعی (حزب الرحمن) هستند تامین می شود، جالب این است که بدانیم باغ های انبه و مرکبات موقوفه حزب الرحمن از نظر کیفیت محصول و بازار پسند بودن به عنوان یک برند معتبر در سطح کشور شناخته می‌شوند و ما خوشحالیم که در زمینه مالی و تامین بودجه کاملا مستقل و خود کفا هستیم. بگذارید این نکته را هم یادآوری کنم، درست است که حزب الرحمن یک تشکل شیعی مذهب است اما خدا را شاهد می‌گیرم که در امر ارائه خدمات به ملت هیچ‌گاه دین یا مذهب را برای خود ملاک قرار ندادیم و همیشه پیروان سایر ادیان و مذاهب را همچون خواهران و برادران ایمانی خود تلقی می‌کنیم.

روند پیدایش و تبلیغ و مبارزه با جریان های انحرافی در کشور مالی به چه نحو است؟ لطفا در این مورد مختصری توضیح بفرمایید.

در جواب به این سوال شما بگذارید به تعریف یک خاطره بسنده کنم تا شما از این طریق مطلب را بهتر درک کنید.

چندی پیش از طریق برخی از دوستان و طلاب آفریقایی مقیم در نجف اشرف مطلع شدیم که تعدادی از عناصر خودباخته جریان انحرافی احمد الحسن که به دروغ خود را یمانی و حتی متصل به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می‌داند، قصد دارند با برنامه ریزی دقیق و برای تزریق عقائد فاسد خود به ذهن جوانان آفریقایی برای امر تبلیغ راهی کشور های افریقایی شوند که یکی از مقصد های مهم آنها نیز کشور مالی و شهر باماکو بود که بحمدالله با مطلع شدن از این موضوع شخصا وارد عمل شدم و با کمک عوامل و دوستان خود در اداره کل صدور روادید کشور، مانع از صدور ویزا برای این مبلغان دروغین شدم و از همین جا می‌گویم تا زمانی که شیعه در مالی صدایی دارد اجازه نخواهد داد که حیوانات به اصطلاح مبلغ احمد الحسن بر منبر مساجد این کشور خطبه بخوانند و مردم را به راه دروغ که همان راه شیطان است دعوت کنند.

در پایان و ضمن سپاس از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید، کلام پایانی خودتان را بفرمایید.

از شما تشکر می‌کنم که به عنوان خبرگزاری «حوزه» رسالت عظیم رساندن صدای شیعیان دنیا را برعهده گرفتید و جا دارد که در آخر چند جمله ای را که همیشه با آه و سوز دل و خطاب به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با خود زمزمه می‌کنم برای شما نیز بگویم: آقا و مولای من یابن الحسن العسکری (عجل الله تعالی فرجه الشریف) درست است که سیه چهره ام اما قلبی دارم به سفیدی سپیده صبح و مالامال از سرخی عشق تو، از تو می‌خواهم که مرا به عنوان غلام سیاه چهره خود بپذیری و توفیق دهی مرا که سربازی باشم در رکابت و تبلیغ کنم مذهب و مکتب تو و اجداد بزرگوار تو را. آمین.