سید حسین الرجاء

«شیخ حسین الرجاء» عالم سنی مذهب اهل شهر «حَطْلَه» در كشور سوریه می باشد که از بزرگان منطقه ی خود به حساب می آمد و بسیاری از مردم آن منطقه نیز برای دریافت پاسخ سوالاتشان به وی مراجعه می کردند.

این فرد هدايت يافته ي اهل سوریه می گوید آغاز هدایتم به مکتبِ حَقه یِ تشیع از زمانی شروع شد که به گمان خودم برای هدایت یک مستبصر تلاشم را آغاز نمودم و این تلاش بَعداً در حقیقت آغازگر هدایت تدریجی خودم به مکتب اهل بیت علیهم السلام گردید.

از طریق صحبت کردن با آن فرد متعصب، مطالبی را شنیدم که تا قبل از آن یا اصلا آن را ندیده و نشنیده بودم و یا مطالبی بود که تا قبل از آن به صورت ناقص در موردش مطالعاتی داشتم.

پس از بحث و گفت و گو با آن شخصِ شیعه مذهب، به دنبال تکمیل مطالعاتم در مورد مذاهب و فرق اسلامی برآمدم تا هم بتوانم از این به بعد پاسخگوی شبهات باشم و نيز اطمینانم به حقانیت مذهبم بیشتر گردد. از اين رو به صورت جدی شروع به بررسی و مطالعه ی کتابها نمودم ؛ این دوره از تحقیقات حدود 4 سال طول کشید.

اما پس از چهار سال، من دیگر آن فرد سابق که مردم برای دریافت پاسخ سوالات فقهی و اعتقادیشان به وی مراجعه می کردند نبودم‌ ؛ بلكه به حقانيت مذهب اهل بيت عليهم السلام پي برده بودم و با تمام وجود احساس می کردم به حقایقی دست یافته ام که حتی آن را به قیمت جانم نیز ترک نمی کنم.

تصمیم گرفتم که شيعه شدنم را آشکارا و صریح بیان کنم و از آن به بعد سلسله مناظراتی بین من و بعضی از علمای منطقه انجام شد که بسیاری از آن ها با خشم و عصبانیت طرف مقابل تمام می شد و البته روز به روز فشار ها بر من بیشتر می شد و اما من فقط خداوند منان را شکر گزار بودم که راه حق و حقیقت را به این بنده ی حقیرش نمایانده بود.

«دفاع من وحی الشریعة» عنوان کتابی است که به وسیله ی مستبصر سوری ،سيد حسین الرجاء، به رشته ی تحریر درآمده است.

این کتاب در 5 فصل تنظیم شده است که در آن به بررسی تطبیقی دیدگاه شیعه و اهل سنت نسبت به صحابه پرداخته شده است.