مذهب شیعه سالیان متمادی است که در اتریش رسمیت دارد

به نقل از بعضی شبکه های ماهواره ای شیعی، مبنی بر اینکه «تلاش شیعیان اتریش سرانجام به نتیجه رسید و تشیع در این کشور به رسمیت شناخته شد»،حجت السلام والمسلمین محمد والدمن از مبلغین بزرگ تشیع در اتریش تاکید کرد که اسلام و تشیع سالهاست که در این کشور رسمیت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد اریش والدمن از مبلغین و رهبران شیعه در اتریش درباره سابقه رسمیت اسلام و تشیع در این کشور گفت: کشور اتریش اولین کشور از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی است که اسلام را به رسمیت شناخت. این اقدام در سال 1912 صورت گرفت و سال گذشته میلادی در مراسم با شکوهی با حضور فعال شیعیان، یکصدمین سالگرد این رویداد مهم گرامی داشته شد.

وی افزود: در سال 1979 دولت اتریش سازمانی تحت عنوان «جامعه اسلامی اتریش» تشکیل داد تا نیازها و امور مسلمانان ، مانند مدارس، مساجد، رعایت حجاب، امور گذرنامه، حج و … را مدیریت کند که در ساختار این سازمان به تصریح تمام مذاهب رسمی اسلام ـ یعنی چهار مذهب اصلی اهل سنت و مذهب تشیع جعفری اثنی عشری ـ به  رسمیت شناخته شده است.

والدمن تصریح کرد: هم اکنون سالهاست که پیروان مذهب اهل بیت(علیهم السلام) در اتریش به لحاظ حقوق شهروندی با سایر پیروان ادیان و مذاهب دیگر تفاوتی ندارند.

والدمن به مصادیقی از این حقوق شهروندی هم اشاره کرد و گفت: مثلاً در سال 2002 اولین دبستان اسلامی شیعیان با موافقت جامعه اسلامی اتریش تأسیس شد و در این مدرسه دروس شیعی به دانش آموزان تدریس می شود.

این روحانی شیعه اتریشی با تأکید بر اینکه هم اکنون شاگردان مسلمان و شیعه، حق داشتن معلم از دین و مذهب خود را دارند افزود:سال‏هاست که در مرکز تربیت معلم مسلمانان اتریش، فقه شیعه و آموزه های مذهب تشیع تدریس می شود و حتی معلمان اهل سنت اتریشی نیز این درس‏ها شرکت می کنند تا نسبت به معارف مذهب اهل بیت(علیهم السلام) آگاهی داشته باشند.

اریش والدمن افزود: جامعه اسلامی اتریش در هریک از 9 استان این کشور شورای استانی تشکیل داده است. هر کدام از این شوراها هیات رئیسه ای انتخاب و چهار نفر را برای عضویت در مجمع عمومی جامعه اسلامی کشور اتریش معرفی می کنند. هم اکنون علمای شیعه، هم در «شورای استانی وین» عضویت دارند و هم در «مجمع عمومی جامعه اسلامی کل کشور اتریش». همچنین شیعیان در «شورای افتاء مسلمانان اتریش» نیز نماینده دارند.

او آمار شیعیان اتریش را بین 70 تا 100 هزار نفر اعلام کرد و گفت: مراکز متعددی همچون مرکز امام علی(علیه السلام) وین، مسجد اهل بیت(علیهم السلام) شیعیان ترک، مرکز العصر شیعیان پاکستانی ، مرکز فرهنگی الزهراء(س) وابسته به شیعیان افغانستانی، مرکز فرهنگی اهل بیت(علیهم السلام) شیعیان عراقی و لبنانی، مرکز فرهنگی شیعیان بومی اتریش و مسجد اهل بیت(علیهم السلام) سالزبورگ به محوریت مرکز اسلامی امام علی (علیه السلام) به انجام امور دینی و فرهنگی اشتغال دارند .

احترام ویژه دولتمردان اتریش اعم از رییس جمهور، صدر اعظم و سایر مقامات رسمی این کشور به شیعیان این کشور از نکات دیگر قابل توجه می باشد.