Şeyh İbrahim Zakzaki

Şeyh İbrahim Zakzaki, Nijerya ‘da İslami faaliyetleriyle tanınan alimlerdendir.

Yakub Zakzaki, Nijerya’nın Zaria kentinde 5 Mayıs 1953(15 Şaban 1372) tarihinde dünyaya geldi. 16 yaşına kadar bulunduğu şehrin Kuran ve İslami okullarında eğitimini sürdürdü. Resmi ilkokula gitmemiştir. İlk kez resmi olarak 1969 yılında Bölgesel Arapça Eğitim Okuluna giderek Arapça öğrenmeye başladı.

1971-1975 yılları arasında Kano kentinde bulunan meşhur Arapça Eğitim Okuluna gitti. Okul hayatı sırasında normal eğitiminin yanı sıra bir çok farklı konuyada ilgi duyan Şeyh İbrahim Zakzaki, liseyi bitirdikten sonra çok yüksek bir puan ile Ahmedu Bello Üniversitesi’nin Ekonomi bölümüne geçiş yaptı. Bu esnada Müslüman Öğrenciler Birliği’nin bölgedeki ve üniversitedeki en aktif üyelerinden birisi olan Zakzaki, 1978 yılında Müslüman Öğrenciler Birliği’nin genel sekreteri oldu. Ülke genelinde İslam Şeriatının yeniden hakim kılınması için yapılan büyük gösterileri organize etti. 1979 yılında Müslüman Öğrenciler Birliği başkan yardımcısı oldu.

Bu sırada İslam ulemasından resmi olmayan derslerini Zaria ve Kano kentlerinde almaya devam etti. Zaria’daki öğretmenleri arasında Muallim Sani Abdülkadir, Muallim İsa Madaka, Muallim Sani Naibi, Muallim İbrahim Kakaki gibi dönemin meşhur hocaları bulunmaktadır. Kano kentinde ise Seyyid Abdullah Sagagi ve Yola kenti imamı Muallim Nuhu bulunmaktadır. Eğitim hayatı boyunca İslam Dünyasının meseleleri ile ilgilenen Zakzaki, öğrenme, araştırma ve öğretme şeklinde islami çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Şeyh İbrahim Zakzaki ve Nijerya İslami Hareketi

Nijerya İslami Hareketi’nin resmi olmayan lideri olarak tanınmaya başlayan Zakzaki, Müslüman halkı bilinçlendirmeye ve birlik olmak için gerekenleri öğretmeye başlamıştı.

Hızla gelişen hareket ülkenin kuzeyinde 300’den fazla ilk ve orta dereceli okul kurarak ülke gençliğini, bilinçli İslami bir gençlik yapmak için var gücüyle çalışmaya başladı. Okullara Fodio veya Fudaiyye okulları ismi verilmiştir. Okullar ismini 1800’lü yıllarda yaşamış olan Şeyh Osman Fodio’dan almıştır. Hareket Nijerya’nın en çok dağıtılan gazetesi olan Al Mizan’ı çıkarmaktadır. Gazete yerli bir dil olan Hausa dili ile çıkarılmaktadır. Ayrıca İngilizce dilinde yayında yapan Pointer Express isimli gazeteleri mevcuttur.

Şeyh İbrahim Zakzaki, Nijerya rejimi tarafından defalarca hapsedilmiştir. Şeyh İbrahim Zakzaki, gayri islami bir hükümet olan Nijerya hükümetini sürekli eleştirmektedir. Sürekli olarak İslam’dan başka bir yönetim biçimi olamayacağını ve bir İslam nizamının gerekliliğini vurgulamaktadır. Kesin bir dille şiddeti ve şiddet eylemlerini yasaklayan ve ilmi faaliyetlerde bulunan ve halkı bilinçlendirmeye çalışan Zakzaki 1981-1998 yılları arasında toplamda 9 sene, 9 farklı hapishanede esir edilmiş, kararlı mücadelesinden asla taviz vermeyerek Nijerya’da Ehl-i Beyt mektebini esas alan, Hizbullahi kültürle yoğrulmuş bir İslam gençliği oluşturmayı başarmıştır. Bugün en az 3 milyon civarında taraftarı olduğu tahmin edilmektedir.

Şeyh İbrahim Zakzaki’nin bilinen Esaret Yılları ve Yerleri:

  • Enugu 1981-1984
  • Lagos 1984-1985
  • Kiri Kiri 1985
  • Port Harcou 1987-1989
  • Kaduna 1987
  • Port Harcout 1996-1997
  • Kaduna 1997-1998

İslam düşmanları ve Şer güçlerin tepkisini çeken ve Afrika Hizbullahı olarak adlandırılan Nijerya Hizbullahi Hareketi, İran ile arasında ekonomik bağ olduğu iddialarını yalanlamaktadır. Bir çok kez hareketin üyelerinin İran tarafından eğitildiği ve Lübnan Hizbullahı modeli ile yapılandıkları belirtilmiştir. Nijerya Hizbullahi Hareketi bugüne kadar 5 Eylül 2009 tarihinde yapılan silahlı çatışma hariç silahlı bir eyleme girişmemiştir. Hareketin üyelerine saldırı yapan Nijerya rejim polisinden bir kaç tanesi öldürülmüş, mücahidlerden bir kaç kişi şehid olmuştur.

Nijerya Hizbullahi Hareketi’nin 21 Mayıs 2008’te düzenlediği dev Gayri-Meşru İsrail Sempozyumu’nda Şeyh İbrahim Zakzaki, “Siyonist rejim çok yakında tüm yandaşlarıyla birlikte yok olup gidecektir” şeklinde açıklama yapmıştır.

Dünyanın yarısından fazlasını gezen Şeyh İbrahim Zakzaki, ağırlıklı olarak İngiltere, Suudi Arabistan, İran İslam Cumhuriyeti, Lübnan, Sudan, Güney Afrika, ABD ve Rusya’da bulunmuştur. Tüm gezilerindeki yegane amaç İslam davası için çalışmak olan Şeyh İbrahim Zakzaki gittiği her yerde konferanslar ve seminerler vermiştir.

Şeyh İbrahim Zakzaki dokuz çocuğu bulunmaktadır.

islamidavet.com

………………

Şeyh Zakzaki’ye yapılan zulüm, insanlığa yapılmış bir zulümdür:

Nijerya’nın önde gelen rahiplerinden papaz Pasteur John Joseph, tüm Nijeryalıları Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması için çalışmaya çağırıyor ve ona yapılan zulmün insanlığa yapılan zulüm olduğuna inanıyor.
…….

13 Aralık 2015’de Nijerya polisi Zaria’da Şiilerin İmam Hüseyin(a.s.)’a yas tuttukları hüseyniyeye ve Şeyh Zakzaki’nin evine baskın düzenledi. Bu baskın sırasında binden fazla Şii Müslüman ve Şeyh Zakzaki’nin ailesinin bazı üyeleri öldürüldü ve Şeyh Zakzaki ise ağır şekilde yaralanarak tutuklandı.

O günden bugüne, bazı uluslararası kuruluşların ve kurumların çabalarına rağmen Şeyh Zakzaki ve eşi hala hapishanede ve tutuklu; durumları son derece ciddi ve kritik olmasının yanında acil tedaviye ihtiyaçları var. Bu durum karşısında, Şiiler, Sünniler ve hatta Hıristiyanlar da dahil olmak üzere Nijeryalılar, Şeyh ve karısının serbest bırakılmasını isteyerek neredeyse her gün protesto ediyor.

Nijerya Üniversitesi’nde profesör olan Ömer Zeki, İslam Times ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, durumu kritik olan Şeyh Zakzaki ve eşinden bahsederek şöyle dedi: “Nijerya hükümetinin Suudi Arabistan’dan dolayı Şiilerle savaşmak ve Şeyh Zakzaki’nin ülkenin halkı üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak için bir misyonu var. Onlar hatta bu tanınmış Nijeryalı figürle ilgili haberleri yaymaktan bile korkuyorlar.”

Şeyh Zakzaki vakasıyla ilgili olarak dikkat çeken nokta, Hristiyanların ve hatta bu ülkenin önde gelen rahiplerinin desteğidir. Ülkede barış ve huzurun sembolü haline gelen bu önde gelen Nijeryalı figürün serbest bırakılması için Şiilerin yanında duruyorlar. Bu bağlamda Fars Haber Ajansı, Nijerya’nın önde gelen rahiplerinden Pasteur John Joseph ile bir röportaj yaptı.

Rahip Pasteur John Joseph yapılan röportajda şöyle dedi: “Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması için birçok kez çaba harcadık ve Şeyh Zakzaki’nin zulmüne ilişkin çabalarımız ve müzakerelerimiz devam edecek. Örneğin bir zamanlar bir grup gazeteciyle konuşup röportaj yaptık ve Nijerya’daki bu önde gelen dini liderin serbest bırakılması için gösterilere biz de katıldık.”

Rahip, “Şeyh Zakzaki, Nijerya toplumunda barış ve huzurun temsilcisidir ve insan haklarını savunur, insanlar arasında ayrım gözetmez. Hem Müslümanları hem de Hıristiyanları, tüm Nijeryalıları sever.” dedi.

Rahip Pasteur John Joseph, “Hepimiz bir kişiye zulüm yapmanın herkese zulüm yapmak anlamına geldiğini bilmeliyiz, çünkü bu kişiye yapılan zulümden sonra, gelecekte bilmediğimiz başka bir kişi zulme uğrayacak. Bu nedenle her din ve aşiretten tüm Nijeryalıları hepimizin hayatını etkileyen sorunların çözümüne katılmaya ve bu bağlamda Şeyh Zakzaki sorununu yeniden çözmeye hazır olmaya çağırıyorum.” diye belirtti.

Kaynak: Rasthaber