هتک حرمت به مرقد محدث بزرگ شیعی در قلب تشیع!

هتک حرمت به مرقد محدث بزرگ شیعی در قلب تشیع! /مطالبه مردمی از مسئولین: خواسته یا ناخواسته پیگیری کنید و این لکه ننگ را از دامان شهر مقدس قم پاک نمایید:

به نام خدا
مقدمه
علی بن ابراهیم قمی کیست؟

مرحوم علی بن ابراهیم قمی، محدث، فقیه و از مشایخ بزرگ شیعی بوده است. طبق گزارشات تاریخ وی دو امام بزرگوار شیعه، امام هادی و امام حسن عسکری (علیهما السلام) را در زمان حیات خود درک کرده و همچنین گزارشاتی موجود است که دلالت می کند ایشان تا سال 307 هجری قمری در قید حیات بوده است.

تاریخ دقیق ولادت و وفات علی بن ابراهیم قمی در دسترس نیست اما مسلماً وی در نیمه قرن دوم و قرن سوم و احتمالا در اوایل قرن چهارم زیسته است.

*خاندان این عالم بزرگوار:

پدرش ابراهیم بن هاشم از محدثان بزرگ شیعه است. ابراهیم بن هاشم از کوفه به قم مهاجرت کرد. منقول است که او نخستین کسی بود که در قم، به نشر احادیث اهل بیت (علیهم السلام) پرداخت و به دیدار امام رضا (علیه السلام) نیز توفیق یافت. همچنین اسحاق بن ابراهیم، برادر علی بن ابراهیم و فرزندان علی ابن ابراهیم یعنی احمد، ابراهیم و محمد همه از عالمان دینی عصر خویش بوده‌اند.

*جایگاه مهم این عالم بزرگوار در تشیع:

در منابع روایی و رجالی شیعه، نام علی بن ابراهیم، در شمار اصحاب حضرت امام هادی(علیه السلام) ثبت شده است. علی بن ابراهیم علاوه بر عصر امام هادی(علیه السلام)، در دوران امام حسن عسکری(علیه السلام) و نیز زمان غیبت صغری زندگی کرده است.

وی تلاش بی وقفه‌اش به حدی بوده‌ که توفیق یافته تا تعداد ۷۱۴۰ روایت نقل کند. او در اواسط عمر یا به نقل بعضی‌ها در اواخر عمر نابینا شد.

خاطر نشان می گردد که ایشان از راویان و همچنین مشایخ (استاد و مرجع راویان حدیث) بزرگ و موثق شیعه به حساب مى آید و علماى رجال همواره وى را تعظیم و تجلیل كرده اند.

نام علی بن ابراهیم در میان اسناد بسیاری از روایات شیعه به چشم می‌خورد و راویان معتبر شیعه از او بسیار روایت نقل کرده‌اند. کلینی مولف معتبرترین منبع روایی شیعه بیش از هفت هزار حدیث از او نقل کرده است. علی بن ابراهیم از اساتید بسیاری حدیث شنیده است و شاگردان بسیاری نیز از او بهره برده‌اند. از اساتید او پدرش ابراهیم بن هاشم قمی بوده که اعتبار بالایی نزد محدثان شیعه دارد. برخی منابع نام ۴۸ استاد و ۲۳ شاگرد علی بن ابراهیم را ثبت کرده‌اند. محمد بن یعقوب کلینی و علی بن بابویه قمی (پدر شیخ صدوق) از شاگردان او بوده‌اند.

*تالیفات:

وی دارای تالیفات متعددی است که اهم این تالیفات تفسیر روائی اوست که معروف به تفسیر قمی می باشد.

در این قسمت تالیفات دیگر ایشان به صورت فهرست‌وار ذکر می‌گردد، این تالیفات عبارتند از:

•کتاب الناسخ والمنسوخ
•کتاب قرب الاسناد
•کتاب الشرائع
•کتاب الحیض
•کتاب التوحید والشرک
•کتاب فضائل امیرالمؤمنین علیه‌السلام
•کتاب المغازی
•کتاب الانبیاء
•کتاب المشذر
•کتاب المناقب
•کتاب اختیار القرآن.

گزارشی تأسفبار از اجحاف در حق این عالم بزرگوار:

الف) مقدمه گزارش: قم خواستگاه و آرامگاه محدثین بزرگ شیعه:

طبق استشهادات تاریخی، شهر مقدس قم، به برکت نزول اجلال و مدفن کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در آن، خواستگاه علما و محدثین بزرگ شیعه در طول تاریخ اسلام خصوصا از قرن دوم تا ششم هجری بوده است. تا آنجا که امام هشتم شیعیان آقا امام رضا (علیه السلام) در مورد این شهر فرمودند: اِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمانِيَةَ أَبْوابٍ، وَ لاَِهْلِ قُم واحِدٌ مِنْها، فَطُوبى لَهُمْ، ثُمَّ طُوبى لَهُمْ ثُمَّ طُوبى لَهُمْ.
یعنی: بهشت داراى هشت در است، يكى از آنها براى اهل قم است، پس خوشا به حالشان و خوشا به حالشان و خوشا به حالشان.

در ایام اقامت ۱۷ روزه‌ی حضرت معصومه(سلام الله علیها) در قم،‌ میزبان ایشان فردی بوده است به نام “موسی بن خزرج اشعری”؛ از بزرگان و متمولین شهر و از راویان حدیث اهل بیت (علیهم السلام). وی در باغ بزرگی زندگی می‌کرده به نام “باغ بابلان”. پس از فوت حضرت (سلام الله علیها) ، موسی‌بن خزرج تصمیم می‌گیرد که ایشان را در سرداب خانه‌ی خود در آن باغ دفن کند. (همین محل کنونی). بعد هم به یمن دفن ایشان در محل باغش تصمیم ‌می‌گیرد تمام آن‌جا را که شامل میدان آستانه تا چهارراه بازار کنونی می‌شده است وقف گورستان مسلمین کند.

به همین علت بسیاری از شیعیان اعم از علما و محدثین و سایر مومنین به این شهر با برکت مهاجرت می فرمودند و تا آخر عمر در آن می زیستند و به نشر مکتب حقه تشیع می پرداختند.

مرقد بسیاری از محدثین و علما و عموم مومنین شیعه گرداگرد مضجع شریف حضرت معصومه (سلام الله علیها) واقع شده است و کمتر از صد سال قبل اطراف حرم مطهر سرتاسر و بخصوص در پایین پا و از قسمت صحن اتابکی و میدان آستانه فعلی تا حد فاصل سه راه بازار و چهارراه بازار مزار عاشقان حرم اهل بیت (علیهم السلام) بوده است.

از جمله افراد بزرگی که در نقاط مذکور مدفونند می توان به: محمد بن قولویه قمی، علی بن حسین بابویه قمی (پدر بزرگوار شیخ صدوق)، قطب راوندی، زکریا بن آدم اشعری قمی و زکریا بن ادریس اشعری قمی دو تن از محدثین و معتمدین ائمه (علیهم السلام)، اشاره نمود.

ب) گزارش از سوء مدیریت در خصوص مزار محدث کبیر مرحوم علی بن ابراهیم قمی (رض):

محدث کبیر مرحوم علی بن ابراهیم قمی حق بزرگی گردن تمامی شیعیان جهان دارد. چه بسا اگر زحماتی که برای رساندن احادیث اهل بیت (علیهم السلام) به شیعه را عهده دار نشده بود، شیعیان بعدها در بسیاری از مسائل بدیهی خود به بن بست می خوردند.

مرقد مطهر علی بن ابراهیم قمی همانطور که در مقدمه گفته شد مانند علما و محدثین دیگر در نزدیکی حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها) واقع شده.

مکان دقیق آن در پاساژی به نام الغدیر، واقع در خیابان ارم، نرسیده به تقاطع سه راه بازار رو به روی مدرسه آیت الله گلپایگانی می باشد.

طبق تحقیقات به عمل آمده مزار این عالم بزرگوار و اطراف آن تا دوران حکومت پهلوی و کمتر از 100 سال قبل قبرستانی بزرگ بوده تا اینکه در دوران حکومت نامبرده قانونی تصویب می‌شود که به موجب آن باید گورستان‌های متروکه به شهرداری‌ها تعلق گیرند. شهرداری قم نیز در اجرای این قانون، آن منطقه را به بهانه اینکه دیگر گورستان متروکه شده بوده تصاحب کرده و در آن‌جا اقدام به تأسیس ساختمان شهرداری می‌کند و بعدها نیز فرمانداری قم در آن منطقه ساخته می‌شود (و حال آنکه تمامی این اراضی موقوفه است).

طبق گزارشات واصله تا اواخر دهه هفتاد و اوائل دهه هشتاد پارکی به نام پارک ملی در محدوده قبر مطهر علی بن ابراهیم قمی احداث شده بوده است.

پس از آن پروژه ساخت پاساژ الغدیر داده شد که طبق ادعای بعضی شاهدین از ابتدا شرط شد که مرقد مطهر علی بن ابراهیم تخریب نگردد و پس از ساخته شدن پاساژ برای ایشان ضریحی قرار داده شود.

این کار به برکت پیگیری افراد دلسوز به خیر و خوشی گذشت که البته گاها در فضای مجازی تمسخرهایی نسبت به مرقد مطهر ایشان که میان این پاساژ قرار گرفته است شنیده می شود که چیزی جز افسوس و اندوه برای یک فرد آگاه نمی گذارد.

طبق مشاهدات عینی که قابل رویت همگان می باشد ضریح این عالم بزرگوار در طبق همکف این پاساژ به صورت بسیار نا مناسب و به دور از شأن ایشان قرار گرفته و سالیان سال است که خاک می خورد و حتی دستمالی به این ضریح مطهر برای تمیز کردن شبکه های ضریح و شیشه هایش کشیده نمی شود. البته دور از انصاف نباشد که اهل معرفت زیارت این عالم بزرگوار را فراموش نمی کنند.

طبقه زیر زمین پاساژ که نزدیکتر به مزار شریف این عالم بزرگوار است علامتی از جنس سنگ به صورت اتاقک قرار داده شده که به مرور زمان و با بی توجهی کسبه و اطرافیان تبدیل به انبار و محل ریختن زباله و وسایل اضافه مغازه ها شده و بعضا حتی به عنوان ویترین و تبلیغ مغازه خود از این مزار شریف استفاده کرده اند.

از علما، مسئولین و عموم شیعیان تقاضای رسیدگی به این هتک حرمت جاهلانه از سوی بعضی از دوستانی که نسبت به مقام این عالم بزرگوار نا آگاهی دارند را خواستاریم.

به تصاویر مرقد ایشان توجه فرمایید:

گزارش از: سید علیرضا حسینی