شهادت حضرت جواد الأئمه ، امام محمد تقی (علیه السلام)

در روز آخر ذی القعده سال 220 هجری قمری ، مظهر جود و سخا و علم و معرفت ، جوانترین نور هدایت ، حضرت امام جواد (علیه السلام) به زهر معتصم عباسی به شهادت رسیدند .

حضرت هنگام شهادت تنها 25 سال سن داشتند . پس از شهادت پدرشان حضرت امام رضا (علیه السلام ) ، مأمون ، حضرت را به به بغداد طلبید و دخترش ام الفضل را به تزویج امام در آورد …

پس از مدتی ، حضرت که از سوء معاشرت با مأمون بسیار ناراحت بودند ، برای اقامه ی حج به مکه تشریف بردند . پس از آن ، به مدینه رفتند و مدتی در آنجا سکونت کردند تا اینکه مأمون به درک واصل شد و معتصم ، برادر مأمون ، به خلافت رسید .

معتصم حسادت بسیار زیادی نسبت به حضرت جواد الأئمه(علیه السلام) داشت . به همین علت امام را به همراه ام الفضل به بغداد طلبید تا حضرت را مورد آزار خود قرار دهد . حضرت در حضور بزرگان شیعه و اصحاب خود در مدینه ،امام هادی (علیه السلام) را به عنوان امام پس از خود معرفی کردند و ودایع امامت را نیز تسلیم ایشان نمودند .

حضرت در 28 محرم 220  وارد بغداد شدند . پس از مدتی ، ام الفضل به تحریک عمویش معتصم  ( و یا بنا بر قولی جعفر بن مأمون ) ، حضرت جواد الأئمه را مسموم و ایشان را به شهادت رساندند .

منبع : قلائد النحور ، جلد ذی القعده ، صفحه 279