احمد حساین دواجی

احمد حساین دواجی: تمام زندگی و تعلقاتم را از برای رضای اهل­ بیت (علیهم السلام) رها کردم و راهی حرم اهل بیت (علیهم السلام) گردیدم.

ابتدای زندگانی و تحصیلات

شهرستان مازونه[1] در کشور الجزایر در تابستان گرمش به­ سال 1363 ، میزبان مولودی خوش یمن و با برکت بود. پدرش حساین نام داشت و این فرزند را به­ نام نامی پیامبر اسلام ، احمد اسم گذاشت. وی در میان خانواده ­ای سنی و مالکی مذهب ، با زندگی بی­ آلایش و به ­دور از تجملات روزگار گذرانیده و رشد و نمو نمود تا به­ سن تحصیل رسید. وی تا مقطع دبیرستان در زادگاه خود به­ تحصیلاتش ادامه داد ؛ سپس از برای ادامه تحصیلات راهی شهرک حراش شد و تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه ملی دامپزشکی الجزائر گذراند و موفق به­ اخذ مدرک دکتری به ­سال 2009 میلادی از آن گردید.

جرقه هدایت و استبصار

احمد سالیان سال با عقاید و باورهای تقلیدی آباء و اجدادی خود روزگار می­ گذراند و پیرامون عقاید دیگر ادیان و تاریخ اسلام مطالعه ­ای نداشت. درست در ابتدای سنین جوانی وی ، یکی از اساتیدش که شیعه بوده و باورهای خود را از ترس جان از دیگران مخفی می­ داشت ، نظرش به­ سوی احمد به­ عنوان فردی روشن ضمیر جلب گردید ؛ به ­همین دلیل روزی در خلوت برای او وقایع سقیفه بنی ساعده و ماجرای غصب خلافت امیر مؤمنان علی (علیه السلام) را با مستندات تاریخی بازگو نمود. احمد که پیش­تر این مطالب را نشنیده بود بسیار متعجب گردید و با ذهنی مملو از سؤالات بی پاسخ متعدد ناچار به­ تحقیقات گسترده در تاریخ اسلام گردید. او اولین کتابی را که با زحمت تهیه نمود ، کتاب “ورکبت السفینة” (و سوار بر کشتی نجات شدم) نوشته مستبصر مشهور اردنی ، جناب آقای مروان خلیفات بود ؛ احمد این کتاب را در اوقات فراغت خود در خوابگاه دانشگاه مطالعه می­ کرد. او از سال 2001 میلادی با جدیت تمام مطالعات خود را گسترش داد و به ­دنبال منابع مختلف برای یافتن حقیقت بود. او در طول مطالعات و تحقیقات خود بر کتاب­ های شیعی هم­چون کتاب آقای مروان خلیفات ، منابعی که ایشان از کتب اهل­ سنت به ­عنوان منبع اصلی ارجاع داده بودند را خود مستقیم مراجعه می­ نمود تا از صحت و سقم مطالب مورد ادعای شیعیان آگاه گردد.

وی برای این­که به­ راحتی بتواند کتاب­های مختلف را بررسی نماید ، مسئولیت کتاب­داری در کتابخانه دانشگاه را عهده­ دار شده بود ؛ او بعد از نماز مغرب به­ کتاب­خانه می­ رفت و علاوه بر اشتغال در بخش کتاب­داری ، کتاب­ های مختلفی را به ­صورت امانت برداشته و آن­ها را با دقت مطالعه و بررسی می ­نمود. او برای یافتن منابع شیعی با برخی از مؤسسات شیعه با استفاده از اینترنت دانشگاه ارتباط برقرار می کرد ؛ ایشان نیز کتاب­ هایی از استاد سید محمد تیجانی که به ­زبان انگلیسی ترجمه شده بودند را در اختیار او قرار می­ دادند. او با کتاب­خوانی و تحقیقات گسترده ، روز به روز نسبت به ­آیین سابقش بدبین ­تر می ­شد تا این­که پس از دو سال مذهب پیشین خود را کاملا ناکارآمد و ناتوان در مقابل پاسخ­های خود یافت ؛ از همین رو به­ سال 2003 میلادی مخفیانه مذهبش را تغییر داده و به­ مذهب اهل بیت (علیهم السلام) گروید. از آن­جا که وی پس از هدایت ، با احکام و شریعت مذهب تشیع بیگانه بود و از جهتی نیز توانایی آموختن آن را به­ دلیل فضای حاکم اجتماعی نداشت ، در تعطیلات تابستانی سال 2003 ، شبکات ماهواره ­ای شیعی را دنبال می کرد و احکام این مذهب را رفته رفته می آموخت. این امر ادامه پیدا کرده تا این­که در سال 2005 میلادی با گسترش اینترنت در جهان ، وی تحقیقات گسترده خود را با جستوجو در اینترنت تکمیل نمود.

 

مهاجرت به­ قم

دواجی که با آیین تشیع کاملا آشنا گردیده بود ، تصمیم گرفت که با اعلان تشیع خود در میان قوم و قبیله ، ایشان را نیز با حقایق این مذهب آشنا کرده و سپس برای فهم تخصصی در علوم دینی شیعی ، راهی بزرگ­ترین دانشگاه علمی این مذهب در قم گردد. او به ­همراه همسرش که مذهب خود را با شنیدن سخنان حق تغییر داده و مستبصر شده بود ، به­ سال 2009 میلادی راهی قم گردیده و مشغول تحصیل در حوزه علمیه قم گردید. از آن­جا که کشور الجزایر سالیان سال تحت استعمار کشور فرانسه بوده است ، زبان دوم بسیاری از مردمان آن فرانسوی می­ باشد. دکتر احمد دواجی نیز مانند بسیاری از مردم الجزایر بر زبان فرانسوی تسلط کامل و وافر داشت ؛ به­ همین دلیل پس از گذراندن دروس مقدمات و سطوح حوزه ، به ­ترجمه متون اسلامی به ­زبان فرانسوی اشتغال پیدا نمود. از دیگر فعالیت­ های او می ­توان به ­ایراد سخنرانی به زبان فرانسوی و اجرای برنامه ­های تلویزیونی در شبکات ماهواره ­ای هم­چون شبکه جهانی هادی تی وی به­ زبان فرانسوی و دیگر فعالیت­ها در جهت نشر معارف اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) اشاره نمود.

از خداوند متعال توفیقات روزافزون ایشان را خواستاریم.

[1] شهری تاریخی و سیاحتی در شمال شرقی کشور الجزایر